تا کنون همه تصور میکردند افرادی که دیابت کنترل نشده دارند، نمیتوانند ایمپلنت دندان بگذارند چون احتمال شکست درمان بالاست. تحقیقات اخیر نشان میدهند جایگذاری ایمپلنت برای بیمارانی که دیابت کنترل نشده دارند، خطری ایجاد نمیکند.

این پژوهش بیماران مبتلا به دیابت کنترل نشده که ایمپلنت کاشته بودند را مورد بررسی قرار داد. ظرف یک سال پس از کاشت دندان، هیچ یک از ایمپلنتها با مشکلی مواجه نشد و هیچ ارتباطی بین افزایش قند خون و عوارض ایمپلنت مشاهده نشد.

کاشت ایمپلنت دندان

سابقا دیابت یکی از فاکتورهای زمینه ساز مشکلات مربوط به کاشت دندان محسوب میشد. علت این است که دیابت تولید استخوان را دچار اشکال کرده و فرایند التیام زخم را دچار اختلال میکند. این تحقیقات نشان داد درمان ایمپلنت دندان علیرغم چنین تاثیری، در این بیماران قابل انجام است.

مطالعات پیشین نشان داده بودند در افرادی که دیابت کنترل نشده دارند، ایمپلنت ثبات کمتری دارد. با این حال این مطالعات کوتاه مدت بودند. پژوهش مذبور بر روی 117 بیمار که 234 ایمپلنت داشتند صورت گرفت و این افراد 3، 6 و 12 ماه پس از جراحی، مورد ارزیابی مجدد قرار گرفتند.

توانایی کاشت ایمپلنت خبر خوشی برای بیماران دیابتی است چرا که به این افراد امکان میدهد با جایگزینی دندان از دست رفته، بتوانند رژیم سالمی داشته و دیابتشان را بیشتر کنترل کنند.

این مقاله در Journal of the American Dental Association منتشر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *