با توجه به اینکه امروزه اکثر افراد به دلیل نداشتن وقت کافی برای خرید حضوری از فروشگاه های خرید اینترنتی استفاده می کنند، لزوم توجه به بعضی نکات باعث می شود خرید ما یک خرید خوب به حساب بیاید. یعنی جنسی را که مدنظر داشتیم با قیمت خوب خریداری کنیم. خرید لامپ و لوازم الکتریکی نیز از جمله مواردی است که اگر در خرید آن کمی دقت به خرج دهیم می توانیم خرید موفقی را تجربه کنیم.

نکات مهم در خرید لامپ

اولین نکته ای که باید در خرید لامپ مدنظر قرار داد این است که سایت بصورت تخصصی به فروش لامپ بپردازد. حتماً سایت هایی را دیده اید که در هر حوزه فروشندگانی دارند که محصولاتشان را می فروشند. سایت هایی که بعضا کاملاً معتبر نیز می باشند. اما مشکلات خریداران محصول از آن سایت ها چیست؟ آیا قسمت نظرات کاربران آن ها خوانده اید؟ در بیشتر موارد مشکلاتی که برای آن ها پیش می آید این است که فروشنده بصورت تخصصی به فروش یک محصول اقدام نکرده، بلکه صرفاً فروشنده ای است که بدون دانش تخصصی در مورد محصول، آن را می فروشد. بنابراین محصولی را که خریدار هنگام انتخاب می کند، همان محصولی نیست که دریافت می کند. به همین دلیل سعی کنید از سایت هایی خرید کنید که به صورت تخصصی به فروش لامپ می پردازند و تیم تخصصی در پشت صحنه دارند که اطلاعات کافی را در این زمینه ارائه می کنند.

تکنولوژی تولید لامپ

دومین نکته ای که باید هنگام خرید لامپ در نظر گرفت، این است که لامپی که می خواهیم تهیه کنیم از کدام تکنولوژی استفاده می کند؟ همان طور که می دانید، سه نوع تکنولوژی در لامپ های موجود در بازار وجود دارد:

لامپ های رشته ای

لامپ های رشته ای در اثر داغ شدن فلز تنگستن با اعمال ولتاژ به دو سر رشته سیم، نور تولید می کنند. قدیمی ترین نوع لامپ بوده و بعد از سال ها استفاده در سراسر دنیا، حتی امروز نیز در مدل، اندازه و ظرفیت های گوناگون تولید و مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به اینکه این لامپ ها حرارت زیادی را تولید می کنند، در واقع بخشی از انرژی الکتریکی را به گرما تبدیل می کنند، لذا مصرف برق بالایی دارند. اما با توجه به نور طبیعی که تولید می کنند و قیمت پایینی که دارند، مورد اقبال قرار می گیرند.

لامپ های کم مصرف

داخل حباب لامپ های کم مصرف یا فلورسنت، جیوه و فسفر وجود دارد. این لامپ ها مصرف برق کمتری نسبت به لامپ های رشته ای دارند و حرارت بسیار کمتری را نسبت به آن ها تولید می کنند. با این حال، با توجه به اینکه در ساخت این نوع لامپ ها از جیوه استفاده می شود. لذا در صورت شکستن موجب به خطر افتادن سلامت انسان و محیط زیست پیرامون می شود. به همین دلیل حامیان محیط زیست مخالف استفاده از این نوع لامپ ها هستند. همچنین برخی معتقدند استفاده از لامپ های فلورسنت در روح و روان نیز تاثیر منفی دارد.

لامپ های LED

لامپ led

این لامپ ها 25 برابر لامپ های رشته ای و 3 برابر لامپ های کم مصرف طول عمر دارند. طول عمر این لامپ ها بیش از 25000 ساعت می باشد. این لامپ ها به دلیل عاری بودن از مواد سمی جیوه، سرب و گازهای شیمیایی و منطبق بر استاندارد بین المللی RoHS دوستدار محیط زیست اند. استفاده از لامپ های LED باعث می شود بیش از %85 در مصرف برق صرفه جویی شود. این لامپ ها در مقایسه با لامپ های کم مصرف و فلورسنت مقاومت بیشتری در برابر قطع و وصل مکرر برق و کلیدزنی دارند. نور لامپ های LED بدون لرزش و سوسو (Flicker Free) بوده و موجب خستگی چشم نمی شود. این لامپ ها دارای عملکرد بسیار مطلوب در هوای سرد و دماهای پایین هستند.

اطلاعات ارائه شده درباره لامپ

سومین نکته ای که باید در خرید لامپ مدنظر قرار گیرد، میزان و صحت اطلاعاتی است که در هنگام خرید در اختیار خریدار قرار می گیرد. نام شرکت تولید کننده لامپ، جریان، ولتاژ و توان لامپ، نوع سرپیچ، رنگ نور، نوع تکنولوژی مورد استفاده، رتبه انرژی، طول عمر، مدت گارانتی، طول و قطر لامپ، فضای مورد استفاده، زاویه تابش، دمای کارکرد، بهره نوری، ضریب توان جا به جایی و فرکانس از جمله اطلاعاتی است که بایستی در هنگام خرید به آن ها دقت کنیم. هر یک از این مشخصه ها در میزان ارزش خرید لامپ تاثیر بسزایی دارند.

قیمت لامپ

آخرین نکته و شاید یکی از مهم ترین آن ها قیمت لامپ است. حال که انواع لامپ ها را شناختیم و مشخصه هایی که باید در خرید به آن ها دقت کنیم را با هم بررسی کردیم. این نکته را باید در نظر بگیریم که کدام فروشگاه یا سایت اینترنتی بهترین قیمت ها را ارائه می کند.

هدف کالای برق حصاری به ارمغان آوردن مجموعه ای از نکات بالا برای خرید لامپ اصل به قیمت بسیار منطقی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *