در 93 مین نشست عمومی و نمایشگاه انجمن بین المللی تحقیقات دندانپزشکی، محقق اولیور دوورجر ، از موسسه ملی بهداشت ملی موسسه اختلالات عصبی و سکته مغزی ، در شهر بتسدا ، مقاله ای با عنوان ” کراتین مو به عنوان سازه طبیعی مینا دندان بالغ: ارتباط بین مشکلات مو و استعداد ابتلا به پوسیدگی دندانی ” ارائه داد.

شاخه نشست عمومی در رابطه با 44 مین نشست سالانه انجمن آمریکایی تحقیقات دندانپزشکی و 39 مین نشست سالانه انجمن کانادایی تحقیقات دندانپزشکی برگزار شد.

مو و دندان دستگاه هایی از بدن هستند که هر دو اکتودرمالند و اجزا توسعه دهنده آنها مشترک است؛ هر چند، اصلی ترین جزء سازنده ساختمان مو و دندان بسیار متفاوت است.

پایه مو اساسا از کراتین تشکیل شده است که رشته های در هم تنیده هستند. پایه مینای دندان در درجه اول از پروتئین های مینا دندان (آملوژنین ، املوبلاستیک) تشکیل شده است که در طول بلوغ مینای دندان در حال تخریب و جایگزینی با مواد معدنی است.

مینای دندانی که به طور کامل سیر تکاملی را طی کرده است شامل بخش کوچکی از مواد طبیعی در هم تنیده شده است که هنوز به طور کامل مشخص نشده است. در این تحقیق ، محققان حضور و عملکرد یک مجموعه خاص از کراتین مو در بخش آلی مینا دندان ارزیابی کرده اند.

تجزیه و تحلیل ترانسکریپتومیک انجام شده بر روی ارگان مینای دندان یک موش در حال ، تنظیم کراتین مو در فولیکول مو را نشان داد. ایمونولو زاسیون کراتین مو بر روی اجزا مینا دندان موش و مینا دندان یک انسان بالغ انجام شد.

با استفاده از داده ها ی آزمایشات ژنتیکی و داخل دهانی ، محققان ارتباط پلی مورفیسم در کراتین مو با استعداد پوسیدگی را بررسی کردند.

بررسی تاثیر عملکردی جهش کراتین مو در خواص ساختاری و مکانیکی مینای دندان با استفاده از انتقال و اسکن الکترونی میکروسکوپ ، توموگرافی میکرو و تست سنجش میکرو سختی, بر روی دندان کشیده شده انجام شد.

محققان دریافتند که چندین کراتین خاص اپیتلیال مو در ارگان مینای دندان موش مشخص است.

تعدادی از این کراتین های اپیتلیال مو توسط املوبلاست ها در موش تولید می شوند و مواد آلی ترکیبات آن در مینای دندان انسان بالغ موجود می باشد.

ما بیشتر متوجه شدیم که پلی مورفیسم موجود در کراتین مو، مرتبط با اختلالات مو، و هم چنین مرتبط با افزایش حساسیت به پوسیدگی دندان است. تجزیه و تحلیل عملکردی نشان داد که جهش در کراتین مو منجر به تغییر در ساختار مینای دندان و کاهش سختی مینای دندان می شود.

در پایان نتیجه گیری های این تحقیق ، یافته های محققان مشخص می کند که کراتین اپیتلیال مو اجزای حیاتی از مینای دندان هستند و جهش در این کراتین افزایش خطر ابتلا به نقص دندان و پوسیدگی دندان را به همراه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *