درد قفسه سینه دلایل مختلفی دارد اما جالب است بدانید که بسیاری از این مشکلات جدی نیستند. درد در ناحیه قفسه سینه لزوما به معنی حمله قلبی عروقی نیست. اما از آنجا که درد قفسه سینه می تواند نشانه ای از حمله قلبی باشد. توجه به آن بسیار مهم و حیاتی است که با مراجعه به یک متخصص قلب و عروق خوب در اسرع وقت می توان به درمان آن پرداخت.

علل درد قفسه سینه چیست ؟

درد قفسه سینه به طور کلی از یکی از اندام های قلب ، ریه یا مری یا از اجزای دیواره قفسه سینه (پوست ، عضله یا استخوان) نشات می گیرد. گاهی اوقات ، اعضای نزدیک قفسه سینه ، مانند کیسه صفرا یا معده ، می توانند درد در قفسه سینه به وجود بیاورند. درد در قفسه سینه همچنین ممکن است نتیجه درد ارجاعی از ناحیه گردن یا شانه باشد.

درد قفسه سینه بسته به علت آن می تواند کیفیت های مختلفی داشته باشد. (تیر کشیدن ، مبهم ، سوزش ، فشار یا تنگی قفسه سینه) و می تواند در یک یا چند ناحیه (وسط قفسه سینه ، قسمت فوقانی یا چپ قفسه سینه ، پشت ، بازوها ، فک ، گردن یا کل قفسه سینه) قرار داشته باشد. درد ممکن است با فعالیت بدتر شده و با استراحت بهتر شود و همراه با علائم دیگری مانند تعریق ، حالت تهوع ، ضربان قلب سریع و تنگی نفس باشد.

دلایل قلبی عروقی درد قفسه سینه

تمام اندام ها و بافت های بدن برای زنده ماندن به اکسیژن و مواد مغذی نیاز دارند. این وظیفه قلب است که اکسیژن و خون غنی از مواد مغذی را از طریق شبکه بزرگی از عروق در سراسر بدن پمپ می کند. قلب نیز مانند دیگر اندام های بدن نیاز به این منابع مغذی و اکسیژن دارد که توسط عروق در سطح قلب تامین می شود. نام این رگها شریانهای کرونر می باشد.

در افراد مبتلا به بیماری عروقی قلب شریانهای کرونر با رسوبات چربی مضر در بدن مسدود می شوند. این رسوبات که پلاک نامیده می شوند ، باعث تنگ شدن عروق کرونر می شوند و ممکن است از رسیدن مقدار طبیعی خون غنی از اکسیژن به عضله قلب جلوگیری کنند.

در اصطلاح علمی به این اتفاق “ایسکمی قلب” گفته می شود. “آنژین” اصطلاحی است که برای درد قفسه سینه ناشی از ایسکمی قلبی به کار می رود.

آنژین بیشتر در حین فعالیت های بدنی که در آن ضربان قلب و فشار بالا می رود دیده می شود. دلیل این اتفاق تقاضای بالای قلب برای اکسیژن است. اگر تقاضای قلب برای اکسیژن از میزان اکسیژن رسانده شده به ماهیچه قلب توسط عروق کرونر بیشتر شود ، آنژین ایجاد می شود.

حمله قلبی چه زمان رخ می دهد؟

حمله قلبی ، یا سکته قلبی هنگامی رخ می دهد که پوشش سطح پلاک چربی پاره شود. در این حالت یک لخته خون روی پلاک ایجاد میشود که می تواند رگ را به طور کامل مسدود کند. این انسداد خون رسانی را در ناحیه ای از عضله قلب که توسط آن شریان تغذیه می شود ، کند یا مسدود می کند. اگر این اتفاق بیشتر از 15 دقیقه ادامه یابد ، عضله قلب می تواند آسیب ببیند یا “انفارکتوس” کند. (این بدان معنی است که بافت آن منطقه می میرد). فردی که دچار حمله قلبی ممکن است احساس ناراحتی در قفسه سینه داشته باشد که شبیه به آنژین اما طولانی تر و شدیدتر است.

التهاب پرده اطراف قلب یا پریکاردیت چیست؟

پریکاردیت اصطلاح پزشکی برای التهاب غشاء اطراف قلب است که می تواند باعث درد قفسه سینه شود. درد پریکاردیت معمولا در هنگام نفس عمیق ، سرفه یا عطسه بیشتر می شود و هنگام نشستن به جلو ممکن است درد تسکین یابد.

التهاب عضله قلب یا میوکاردیت

التهاب عضله قلبی می تواند باعث درد شود که ممکن است آنژین را تقلید کند. میوکاردیت اغلب به دلیل عفونت ویروسی ایجاد می شود.

مشکلات مربوط به عضله قلب یا دریچه ها

برخی بیماری های قلبی مانند کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ، افتادگی دریچه میترال و تنگی آئورت می تواند باعث درد قفسه سینه شود.

پارگی آئورت

پارگی آئورت یک علت نادر اما جدی درد قفسه سینه است. آئورت شریان اصلی بدن است. در این بیماری ، دیواره داخلی آئورت پاره می شود و خون به قسمت خارج از سیستم گردش خون می رود. این یک بیماری بسیار جدی است که اغلب به جراحی فوری نیاز دارد. درد پارگی آئورت معمولاً شدید است و خیلی ناگهانی بروز می کند. این درد بیشتر در پشت یا بین تیغه های شانه احساس می شود.

ویژگی های درد قفسه سینه مرتبط با قلب چیست؟

ویژگی درد – افراد مبتلا به آنژین احتمالاً ناراحتی قفسه سینه را به جای درد گزارش می کنند. این نوع درد می تواند به صورت فشار ، تنگی ، انقباض ، خفگی ، سوزش ، دل درد ، احساس پری یا سنگینی بر روی سینه باشد.

افراد مبتلا به درد غیر آنژینی ، غالباً درد خود را تیز یا خنجر مانند توصیف می کنند.

محل درد : درد آنژین معمولاً به صورت نقطه ای نمی باشد و در کل قفسه سینه احساس می شود. این درد اغلب در مرکز قفسه سینه یا بالای شکم است. دردی که فقط در سمت راست یا چپ احساس می شود و در مرکز قفسه سینه نیست شک ما را از آنژین قلبی دور می کند.

انتشار درد : در آنژین ، درد اغلب به مناطق دیگر مانند گردن ، گلو ، فک پایین ، دندان ها ، یا شانه ها و بازوها نیز انتشار پیدا می کند. گاهی اوقات ، درد در مچ دستان ، انگشتان یا پشت (بین تیغه های شانه) نیز احساس می شود.

زمان درد : آنژین تمایل دارد به تدریج بروز کند. درد به طور معمول در طی چند دقیقه بدتر می شود. معمولاً در اثر ورزش تشدید و با استراحت بهتر می شود. در مقابل ، شروع درد غیر قلبی می تواند ناگهانی باشد. غالباً ارتباطی با فعالیت ندارد. درد غیر قلبی ممکن است فقط چند ثانیه طول بکشد یا ممکن است ساعتها ادامه داشته باشد. دردی که از نظر شدت و تغییر در طول روزها یا هفته ها ثابت نباشد احتمالاً آنژین یا حمله قلبی نخواهد بود.

مواردی که درد را بهتر یا بدتر می کنند : اگر درد در طی فعالیت مانند بالا رفتن از پله ها بیشتر شود و در عرض چند دقیقه استراحت بهتر شود ، ممکن است آنژین باشد. به این دلیل که ورزش نیاز قلب به خون غنی از اکسیژن را افزایش می دهد و با استراحت این نیاز کاهش می یابد. سایر مواردی که می توانند اکسیژن رسانی را در قلب افزایش دهند شامل استرس عاطفی ، قرار گرفتن در معرض سرما و فعالیت بدنی بعد از خوردن غذا هستند.

اگر درد در عرض یک یا دو دقیقه با قرص زیرزبانی یا نیتروگلیسیرین (دارویی که برای درمان آنژین استفاده می شود) تسکین یابد معمولا دلیل آن قلبی می باشد. سایر شرایط ، به ویژه اسپاسم عضلانی یا اسپاسم مری ، نیز ممکن است با نیتروگلیسیرین بهبود یابد.
اگر خوردن یک وعده غذایی یا مصرف قرص های معده درد را تسکین می دهد علت درد می تواند مشکل مری یا معده باشد.
درد قلبی معمولاً با نفس عمیق کشیدن یا فشار دادن روی ناحیه درد بیشتر یا کمتر نمی شود . همچنین بعد از تغییر موقعیت بدنی تغییری در درد ایجاد نمی شود.

علائم دیگر – افرادی که دچار آنژین شدید یا حمله قلبی هستند ممکن است علائم دیگری علاوه بر درد قفسه سینه را تجربه کنند که شامل موارد زیر می تواند باشد:

• تنگی نفس
• حالت تهوع ، استفراغ
• تعریق
• سرد شدن اندام ها
• ضربان قلب نامنظم یا سریع
• تپش قلب
• خستگی
• سرگیجه
• غش کردن
• سوء هاضمه
• ناراحتی شکم
• احساس سوزن سوزن شدن در هر دو بازو (بیشتر در سمت چپ) یا شانه

اکثر افراد تصور می کنند که حمله قلبی به صورت ناگهانی و شدید می باشد. اما این داستان همیشه درست نیست. بسیاری از حملات قلبی به صورت درد یا ناراحتی خفیف به آرامی شروع می شوند و با گذشت زمان شدت می گیرند. علائم دیگری از جمله ناراحتی در یک یا هر دو بازو ، پشت ، گردن ، فک یا معده ، تنگی نفس ، عرق سرد ، حالت تهوع یا سبکی سر معمولاً در فرد مبتلا به حمله قلبی دیده می شود. با این حال ، برخی از حملات قلبی بدون این علائم رخ می دهد.

علت های غیر قلبی درد در ناحیه ی قفسه سینه چیست؟

درد دیواره قفسه سینه

گاهی اوقات درد می تواند به دلیل دردناک شدن پوست ، عضلات ، استخوان ها ، تاندون ها ، بافت نرم و غضروف در قفسه سینه باشد. فعالیت بدنی شدید با عضلات قفسه سینه می تواند باعث درد عضلات شود. این نوع درد معمولا مدت طولانی تری از درد قلبی ادامه پیدا می کند و بیشتر اوقات با تغییر وضعیت بدنی بهتر یا بدتر می شود.

درد در مری

مری لوله ای است که دهان و گلو را به معده متصل می کند. از آنجا که مری و قلب دارای اعصاب مشترک هستند، درد مری را می توان با آنژین اشتباه گرفت. گاهی درد مری ناشی از اسپاسم و گرفتگی در آن می باشد و ممکن است توسط نیتروگلیسیرین تسکین یابد.

از دلایل درد مری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• ریفلاکس معده : ریفلاکس به بازگشت اسید از معده به مری می گویند. علامت اصلی رفلاکس سوزش معده می باشد که می تواند احساس سوزش در مرکز قفسه سینه نیز ایجاد کند. همچنین در برخی موارد باعث درد یا ناراحتی در قفسه سینه می شود که علائم قلبی را شبیه سازی می کند

• اسپاسم مری و اختلال حرکتی : در این شرایط ، عضلات اطراف مری بصورت غیر طبیعی منقبض می شوند و باعث درد در قفسه سینه می شوند.

دستگاه گوارش

برخی از مشکلات مربوط به معده و روده می تواند باعث درد در قفسه سینه شود. به عنوان مثال می توان به زخم معده، بیماری کیسه صفرا ، پانکراتیت و سندرم روده تحریک پذیر اشاره کرد. درد های گوارشی معمولا به دارو های ضد اسید معده و مسکن های گوارشی پاسخ می دهد.

ریه

برخی از مشکلات مربوط به ریه ها می تواند باعث درد شود. در بیشتر این موارد ، درد با تنفس بدتر می شود.

آمبولی ریوی : به معنی گیر کردن لخته خون در ریه است. معمولا بیشتر در افرادی که جراحی اخیر ، استراحت طولانی مدت در رختخواب و بی حرکتی طولانی ، بارداری و یا پرواز طولانی با هواپیما داشته اند رخ می دهد . آمبولی ریه معمولا با درد ناگهانی قفسه سینه و تنگی نفس همراهی دارد.

ذات الریه یا پنومونی – عفونت در ریه ها (ذات الریه یا پنومونی) حتی سرماخوردگی می تواند باعث درد ، سرفه و تب در بیمار شود.

علل روانشناختی درد قفسه سینه

شرایطی مانند اختلال وحشت ( پانیک ) یا افسردگی ممکن است باعث احساس درد در قفسه سینه شود. نقس کشیدن های خیلی سریع که ممکن است در زمان حمله وحشت ( پانیک ) در فرد اتفاق بیفتد ، می تواند باعث درد شود.

درد های ارجاعی

درد ارجاعی به دنبال درد در نواحی که اعصاب مشترک با دیواره قفسه سینه ، بافت های اطراف ریه و یا دیافراگم دارند ایجاد می شود. مثلا فتق دیسک یا آرتروز گردنی نیز می تواند باعث درد در قفسه سینه شود.

همانطور که گفته شد دلایل زیادی به جز درگیری قلبی عروقی برای درد قفسه سینه وجود دارد. اما به دلیل حیاتی بودن تشخیص درد های قلبی و اهمیت درمان سریع و به موقع آن شناختن علائم هشدار و خطر این بیماری بسیار مهم می باشد. در صورت هر گونه درد مشکوک قلبی با مراجعه به متخصص قلب و عروق خوب در تهران و یا منطقه خود می توانید از مشکلات بیشتر و خطرناک حمله قلبی جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *