تحقیقاتی جدیدی انجام شده است که کمبود ژنتیکی ویتامین D در بدن را یکی از دلایل بیماری «اِسکلروزِ چندگانه» یا MS عنوان می‌کنند.

این تحقیقات جدید که با بررسی دی‌ان‌ای 33 هزار نفر با نژاد اروپایی انجام شده است، به این نظریه که بیماری MS به کمبود ویتامین D مربوط می‌شود صحه‌ی بیشتری می‌گذارند.

دانشمندان هم‌چنین در حال بررسی این موضوع هستند که آیا تجویز ویتامین D به افراد می‌تواند از MS پیش‌گیری کند یا نه. مخصوصا که در تحقیقات انجام شده، کشورهایی که نور آفتاب کمتری دارند، بیشتر از بیماری MS رنج می‌برده‌اند.

بر اساس این تحقیقات که در نشریه‌ی PLoS Medicine منتشر شده است، کسانی که در خون آن‌ها سطح مارکرهای ویتامین D به دلایل ژنتیکی کمتر است، بسیار بیشتر ممکن است به بیماری MS دچار شوند.

دکتر «سوزان کولهاز» (Susan Kohlhaas) از جامعه‌ی MS در این باره گفته است:

“سوال‌های بی‌پاسخ زیادی درباره‌ی MS وجود دارند، در نتیجه تحقیقاتی این چنین که عوامل ژنتیکی و محیطی که می‌توانند باعث این بیماری شوند را بررسی می‌کند، پیشرفت خوبی درباره‌ی فهم این موضوع است.”

او درباره‌ی مصرف ویتامین D می‌گوید: “میزان مشخص مصرف ویتامین D از سوی دولت تعیین شده است و مصرف بیش از اندازه‌ی آن می‌تواند عوارض داشته باشد. حتما توصیه می‌کنیم قبل از مصرف ویتامین D با دکتری مشورت کنید.”

بیماری MS با آسیب دیدن لایه‌های میلین (Myelin) در سلول‌های عصبی مغز و نخاع به‌وجود می‌آید و فرد را دچار مشکلات و فلج‌های جسمی می‌کند.

طبق گزارش‌های اخیر دولت کشور انگلستان فعلا در حال بررسی این موضوع است که آیا باید در این کشور که آفتاب زیادی ندارد، مردم را به مصرف ویتامین D ترغیب کند یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *