All Categories
پشتیبانی

09015119055

پزشکی

لبخند زیبا میتواند به قیمت رنج مادام العمر تمام شود

لبخند زیبا میتواند به قیمت رنج مادام العمر تمام شود

لبخند زیبا
فهرست مطالب

همه ما به جذابیت دندانهای سفید و درخشانی که هنگام لبخند دیده میشوند، واقفیم. زازا بیدو (Zaza Biddu) نیز از این امر مستثنی نیست اما او علیرغم استفاده از براکت ارتودنسی در کودکی، در بزرگسالی از ظاهر ، لبخند زیبا و شکل دندانهای جلویش راضی نبود.

زازا همانند هزاران نفر دیگر که مجذوب دندانپزشکی زیبایی می شوند، وسوسه زیبا سازی سریع و چشمگیر و به ظاهر ساده لبخند خود به روش ونیر پورسلین شد. او میگوید:

دندانهای کناری من کج شده و در تماس با دندانهای مجاورشان قرار گرفتند و دندانهای دیگرم نیز خیلی کوتاه یا خیلی تیز به نظر میرسیدند.

دندانهایم زشت نبودند اما من لبخندم را دوست نداشتم و تصور کردم ونیر ترمیم سریع و خوبی برای آن خواهد بود.

در ابتدا زازا با وجود پرداخت 3000 پوند و صرف بیش از ده ساعت، از نتیجه شش ونیر سفید در روی دندانهای بالایی اش بسیار هیجان زده شد اما هنوز لبخند جدید خود را دوست نداشت و به دنبال بهتر کردن آن بود.

چند روز پس از این کار، احساس درد شدیدی در سرش شروع شد.

دندانپزشک او دریافت که عصب یکی از دندانهای روکش شده اش، در حال از بین رفتن بود و تنها راه چاره جراحی درمان ریشه (روت کانال) بود.

ظرف چند ماه، دو دندان دیگر او که به تازگی ونیر شده بود، به همین صورت واکنش نشان داد.

او میگوید: تجربه من از ونیر بسیار دردناک بود و نسبت به چیزی که انتظار داشتم، فشار بیشتر خیلی بیشتری از نظر هزینه متحمل شدم.

اما زازا تنها بیمار بد شانس نیست. او یکی از تعداد بیشمار و روز افزون بیماران دندانی است که به او هشدار داده نشده بود ونیر ممکن است مخرب و دردناک بوده شما را در چرخه مکرر پرداخت هزینه قرار دهد.

عوارض ونیر دندان

چیزی که بسیاری از بیماران مانند زازا نمیدانند این است که اگر چه ونیرها میتوانند تغییر شکل فوری ایجاد کنند، اما مانند ناخن مصنوعی نیستند که در صورتی که از آنها خسته شدید یا خراب شدند، بتوانید آنها را در بیاورید.

دندانهای شما باید برای جایگذاری ونیر پورسلین یا سرامیکی، ساییده و اصلاح شوند.

اگر ونیر ترک بخورد، لب پر شود یا خراب شود دندان را باید دوباره آماده کرد و ونیر دیگری بر روی آن کشید (که این به معنی ساییدن بیشتر مینای دندان است).

مینای دندان مانند ناخن نیست که اگر آن را ساییدید، دوباره رشد کند.

یک چهارم مردم بریتانیا، جهت لبخند زیبا دندانپزشکی زیبایی انجام داده اند!

طبق یک نظر سنجی که توسط آکادمی دندانپزشکی زیبایی بریتانیا صورت گرفت، مشخص شد 26 درصد از جمعیت، دندانپزشکی زیبایی انجام داده اند و ونیر دومین درمان محبوب پس از سفید کردن دندان بوده است.

51 درصد از افرادی که در این نظر سنجی شرکت داشتند، از طرفداران برنامه های زیبا سازی ظاهر بودند.

تحقیقات جدید نشان میدهند که ونیرها علاوه بر هزینه 350 تا 1000 پوندی برای هر دندان، معمولا عمرشان هشت تا ده سال طول میکشند نه 12 تا 15 سال که پیش تر ادعا شده بود.

اکنون با این که اولین موج ونیرهای زیبایی ( که ابتدا بیست سال پیش پدیدار شد اما در ده سال گذشته بسیار محبوب شده است) نزدیک پایان عمر خود قرار دارد، نگرانی متخصصان دندانی درباره شمار بیمارانی که با هزینه های هنگفت و غیر منتظره زیبایی دندان مواجه میشوند، افزایش یافته است.

دنیای دندانپزشکی به دو گروه تقسیم میشود:

افرادی که ونیر را به عنوان بخشی از منابع خود در نظر میگیرند و افرادی که عمیقا نگران گسترش به اصطلاح آنها “بیماری ونیری” هستند.

آنتونی هالپرین دندانپزشکی در لندن و رئیس انجمن بیماران، میگوید:

“بخش عظیمی از زمان من به عنوان یک متخصص صرف این میشود که شاهد ادعای غرامت بیماران باشم به این دلیل که عوارض بلند مدت ونیرها به آنها اطلاع داده نشده بود.

ونیر اگر به درستی و در جایگاه خود برای مشکلات خاص زیبایی استفاده شود، مثلا برای پوشاندن دندانی که به شدت تغییر رنگ یافته، خوب است.

اما من نگران افزایش استفاده یک مرتبه از این روکش در ده یا بیست دندان هستم. نیرو و انگیزه اصلی این کار، میل به بهبود ظاهر دندان است نه حل همه مشکلات دندانی و بر اساس تجربه ای که دارم، به افراد گفته نمیشود که این کار، عملی تهاجمی است که غیر قابل بازگشت و دائمی می باشد. “

دبورا اشمور یکی از خیل عظیم افرادی است که توسط دندانپزشک زیبایی و در جهت منافع او، به انجام ونیر تشویق شده است.

دبورا به دندانپزشکهای مشهور زیادی در لندن مراجعه کرده است و امیدوار بوده تا آنها بتوانند لبخند او را یا سفید کنند و یا شاید با یک تا دو روکش جدید بهتر کنند. او آماده پرداخت 2000 پوند شده بود اما چیزی که انتظار نداشت توصیه 10000 پوند هزینه برای بهای ونیر همه دندانهای بالایی اش بود. دبورا زن خانه دار 40 ساله ای است که در اکسفوردشایر زندگی میکند، او میگوید:

“دندانپزشک به من گفت خط لبخندم برعکس است و دو دندان جلویی فک بالایم کوتاهتر از دندانهای کناری شان هستند. او میگوید مشکل با ونیر چند دندان بالایی حل میشد و لبخندم زیبا میشد اما هیچ دندانپزشکی این را به من نگفته بود.” به دبورا اطمینان داده شده بود نظر دندانپزشک بر این است که ونیر گزینه عالی برای او است. دبورا میگوید: “دندانپزشک به من گفت ونیر به معنی 15 سال بدون نگرانی، بدون پر شدگی، بدون روکش و بدون هزینه است. “

این نوید بسیار اغوا کننده ای بود. هرگز به دبورا گفته نشد که ونیر ممکن است مشکل ساز شود و هزینه قابل توجهی بر او تحمیل کند، همچنین به او یاداوری نشده بود که حتی اگر ونیر او 15 سال دوام داشته باشد (که بسیاری از متخصصان در بهترین حالت عمر ونیر را این مقدار میدانند)، او باید با هزینه های سنگینی برای جایگزینی بپردازد. وکیل دندانپزشک کریس دین (که دندانپزشک، وکیل و رئیس شراکت دنتال لاو است)، میگوید بیمارانی که با مشکلات ناشی از هزینه های غیر منتظره ونیر رو به رو میشوند، روز به روز بیشتر میشود.

ونیر معمولا در افرادی که دندان قروچه دارند، خراب میشود

به گفته دین یک مسئله ای که غالبا تکرار میشود این است که ونیر به افرادی پیشنهاد میشود که دندان قروچه دارند. چون ونیر به جلوی دندانها چسبانده میشود و آنها را مانند روکش (کراون) یا کپ، احاطه نمیکند، فشار زیاد میتواند آنها را خراب کند. بنابراین اگر مشکل دندان قروچه یا بهم فشردن دندانها دارید، به ونیر حتی فکر نکنید.

وی اضافه میکند: “همچنین در صورتی که شواهد فرسایش یا ضعیف بودن مینا مشاهده شود، ونیر گزینه خوبی برای شما نیست چون آماده سازی دندان برای ونیر ممکن است موجب بیرون زدن لایه آسیب پذیر عاج زیر مینا شود که ونیر به خوبی به آن نمیچسبند بنابراین در این مورد نیز از ونیر باید چشم پوشی شود.”

شواهد نشان میدهد 50 درصد از ونیرها ظرف ده سال، خراب میشوند و همین که ونیر از بین رفت، دیگر دندان به حالت قبل باز نمیگردد و باید مینای بیشتری از دندان ساییده شود تا برای پوشش دوباره ونیر آماده شود (مانند سمباده زدن پیش از رنگ). بیشتر دندانها میتوانند ونیر را برای دومین بار بپذیرند اما برای مرتبه سوم اغلب مقدار کافی از مینا باقی نمانده که ونیر به آن بچسبد و ممکن است گزینه دیگری به جز روکش (crown) نداشته باشید.

از نظر آماری 20 درصد از دندانهایی که روکش (کراون) شده اند، به تدریج از بین رفته و باید کشیده شده یا درمان ریشه بر روی آنها انجام شود (در جایی که عصب کشیده شده است) و احتمالا پست و کراون جدیدی نیاز دارند. در هر صورت، ونیر پیامدهای بسیار پر هزینه ای خواهد داشت.

زازا بیدو پیش از انجام کار درباره ونیر تحقیقاتی انجام داده بود و انتظارات واقع بینانه ای در مورد هزینه های آن در بلند مدت داشت. او 3000 پوند علاوه بر هزینه تعویض ونیر در هشت تا ده سال بعد کنار گذاشته بود اما از نظر فیزیکی، روانی یا مالی برای از بین رفتن ونیر به این زودی، آمادگی نداشت. وقتی اولین درد به سراغ او آمد، دندانپزشکش توضیح داد که این از بد شانسی او بوده است. عصبهای او در حال از بین رفتن بوده و باید کشیده میشدند. زازا میگوید من پذیرفتم که این یکی از عوارض عجیبی بود که پیش از این درباره اش خوانده بودم. او تصور میکرد کار تمام شده اما ظرف چند ماه بعد، دندان دیگری که اخیرا ونیر شده بود، به همان صورت واکنش نشان داد و سپس یک سال بعد، دندان دیگری نیز به این مشکلات اضافه شد.

دین میگوید این عارضه نامتداول نیست و ونیر همیشه گزینه خوبی به شمار نمی آید.

زازا میگوید با وجود احساس اعتماد به نفس خیلی بیشتر در مورد لبخندم، کاش از قبل از درد، مشکلات و هزینه هنگفتی که در پی خواهد داشت، اطلاع داشتم. این اتفاق، تجربه پر هزینه ای برایم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *