وضعیتی به نام بلیچورکسی (bleachorexia ) یک وضعیت پزشکی تازه شناخته شده است و در افرادی اتفاق می افتد که وسواس سفید کردن بیش از حد دندان دارند.

در بلیچورکسی فرد دائما تلاش میکند با درمانهای سفید کننده دندان و محصولات سفید کننده، دندانهایش را سفید کند در نتیجه به واسطه سفید کردن بیش از حد دندان سلامت دهان و دندان خود را به خطر می اندازد.

اگر شما (یا فردی که میشناسید) به اختلال سفید کردن بیش از حد دندان دچار شده اید، دیگر نباید به دنبال سفید کردن دندان ها باشید بلکه باید انتظارات خود از دندانهایتان را به واقعیت نزدیک کنید.

طبیعی است که پس از مدتها خوردن و نوشیدن مواد غذایی مختلف و ساییدگی طبیعی دندانها، دیگر نباید انتظار داشته باشید دندانهایتان همیشه بی نقص و بدون لکه و کاملا سفید باشند. دندانها در حالت طبیعی به مرور زمان لکه میگیرند و تغییر رنگ میدهند.

یک نکته مهم دیگر که باید به آن توجه داشته باشید این است که درمانهای سفید کننده دندان نمیتوانند رنگ دندانتان را سفیدتر از رنگ طبیعی آن کنند و رنگ طبیعی دندان را تغییر دهند.

عوامل سفید کننده بر روی دندانهایی که زرد شده اند به خوبی تاثیر میگذارند اما در مورد دندانهای قهوه ای یا خاکستری رنگ چندان تاثیر چندانی ندارند. سفید کردن دندان ممکن است بر دندانهایی که به واسطه آنتی بیوتیک و یا فلوراید بیش از حد تغییر رنگ یافته اند، تاثیر نگذارد.

سفید کردن بیش از حد دندان چه عوارضی ایجاد میکند

برخی از خطرات بلیچورکسی عبارتند از:

حساس شدن دندان

بلیچورکسی باعث میشود دندانهایتان بسیار حساس شوند.

تحریک شدن دهان و عوارض ناشی از آن- لثه، سقف دهان و گلو ممکن است به واسطه سفید کردن بیش از حد دندان تحریک شوند. برخی از بیماران تهوع را به علت بلع تصادفی محلول سفید کننده تجربه میکنند.

از بین رفتن مینای دندان

استفاده نامناسب و یا زیاد از محصولات سفید کننده دندان باعث میشود پوشش بیرونی دندانها فرسایش یافته و از بین برود. بنابراین تنها طبق دستور پزشک دندانهای خود را سفید کنید.

به خاطر داشته باشید اگر دندانهایتان سفیدتر از سفیدی چشمانتان باشد، غیر طبیعی یا ناسالم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *