عطاری دانشی بسیار وسیع است که از زمان های کهن جایگاه خود را حفظ کرده و به عنوان داروخانه ای طبیعی شناخته می شود، با پیشرفت علم و به وجود آمدن دنیای مجازی همراه با تکنولوژی های مختلف عطاری نیز راه خود را پیدا کرده است و امروزه به شکل های مختلف طرفداران خود را جلب می کند.

عطاری آنلاین یا اینترنتی از جمله امکاناتی است که پیشرفت تکنولوژی در اختیار ما قرار داده است و با استفاده از آن می توانیم مشکلات مختلف بدن را به شکلی طبیعی برطرف کنیم.

عطاری ها چه نوع داروهایی را شامل می شوند؟

عطاری ها انواع داروهای گیاهی و هر آنچه از طبیعت، گیاهان، مواد معدنی و حتی حیوانات گرفته می شوند را در اختیار دارند، از جمله این موارد می توان به روغن های گیاهی، عرقیات، دمنوش ها و چای ها، خوراکی ها، دانه ها و بذرها، ادویه ها، میوه ها، سبزیجات، نوشیدنی ها، استعمال کردنی های خارجی مانند انواع کرم ها و ماسک ها و… اشاره کرد.

روغن های گیاهی

روغن

از جمله مهم ترین منابع موجود در عطاری ها روغن های گیاهی هستند که به منظور های مختلفی به کار می روند، علاوه بر استفاده موضعی از آن ها بعنوان خوراکی نیز استفاده می شود و می توان متناسب با روغن گیاهان مختلف و متناسب با بیماری خاص یا مشکل خاصی که فرد دارد از آن ها استفاده کرد.

این روغن ها که به طور کلی تری گلیسیرید گرفته شده از گیاهان هستند معمولا در دمای اتاق حالت مایع دارند اما برخی از آن ها در اتاق حالت جامد دارند که به آن ها چربی های گیاهی گفته می شود، توجه کنید که موم گیاهی در مقابل روغن گیاهی قرار می گیرد و فاقد گلیسیرین است. روغن گیاهی اغلب از دانه های گیاه گرفته می شود با اینکه ممکن است بخش های دیگری از گیاهان دیگر نیز دارای روغن باشند و از آن ها استفاده شود.

پر مصرف ترین روغن های گیاهی در طب سنتی ایرانی

از پر مصرف ترین روغن های گیاهی طب سنتی می توان به روغن زیتون، روغن نارگیل، روغن بادام و روغن هایی مانند روغن آرگان و روغن خراطین اشاره کرد.

روغن های حیوانی

روغن هایی که از حیوانات مختلف به دست می آیند به روغن های حیوانی معروفند، این روغن ها اغلب در مصرف موضعی و خوراکی کاربرد دارند و اغلب به شکل جامد وجود دارند، از جمله معروف ترین روغن های حیوانی هم می توان به روغن زرد و روغن کوهان شتر اشاره کرد.

عرقیات

عرقیات

عرقیات گیاهی مختلف از جمله مهم ترین شکل های دارویی و طبیعی مصرف گیاهان در عطاری هستند که به طور طبی نیز کاربرد دارند، عرق های طبی درواقع رایحه، عطر یا اسانس گیاهانی هستند که آن را به آب اضافه می کنند، رایحه این گیاهان بسیار قوی هستند و باعث تحریک گیرنده های عصبی بویایی می شوند.

به طور کلی عرقیات می توانند روی سوخت و ساز بدن، ساخته شدن هورمون ها، حرارت بدن، سطح هورمون های استرس و جنسی، سامانه دفاعی بدن، افکار و رفتارهای عاطفی و جسمانی ما تاثیر داشته باشند، به طور کلی عرقیات تاثیر زیادی در تحریک مغز و ترشح انتقال دهنده های عصبی دارند.

پر مصرف ترین عرقیات در طب سنتی ایرانی:

از پر مصرف ترین عرق ها در ایران می توان به گلاب، عرق نعناع، عرق بهارنارنج و عرق بیدمشک اشاره کرد.

دانه ها و بذرها

حل

بذرها، دانه ها و تخم های مختلف گیاهان معمولا به شکل دمنوش به کار می روند اما روش های مصرف متفاوتی دارند، این دانه ها تاثیر زیادی در درمان مشکلات بدن دارند و هر کدام به شکلی می توانند نیازهای بدن را برطرف کنند، البته در مصرف آن ها حتما باید به عوارض و فواید دقت کرد، عطاری آنلاین به سادگی و در سریع ترین زمان ممکن می تواند به شما فواید و عوارض مختلف گیاهان را بگوید و در انتخاب شما کمک کننده باشد.

دمنوش ها و چای ها

دمنوش

به طور کلی دمنوش ها علاوه بر گیاهان خشک یا تازه و بذرها با مواد گیاهی دیگری نیز درست می شوند که می توانند به رفع مشکلات بدن کمک کنند، معمولا از پرطرفدارترین موارد موجود در طب سنتی دمنوش ها هستند که در ایران نیز طرفدار زیادی دارند، از جمله محبوب ترین دمنوش ها می توان به دمنوش گل گاو زبان، به لیمو و اسطوخودوس اشاره کرد.

ادویه ها

ادویه

ادویه ها پودرهایی هستند که از گیاهان مختلف به دست می آیند و در آشپزی به عنوان چاشنی به کار می روند، البته این مواد در طب سنتی خواصی بی نظیر و شفا بخش دارند که باعث تغییر کاربرد آن ها در طب شده است، ادویه ها نیز انواع مختلفی دارند که از معروف ترین و پرکاربردترین ادویه ها می توان به دارچین، زردچوبه و زنجبیل اشاره کرد.

گیاهان دارویی در درمان کدام بیماری ها موثرند؟

به طور کلی می توان گفت که گیاهان دارویی مشکلی نیست که نتوانند از پس آن بر بیایند، تنها کافیست مشکل خود را در عطاری آنلاین سرچ کنید و درمان های طبیعی و خانگی آن را پیدا کنید، البته توجه کنید که در بیماری های خاص و افراد خاص قبل از مصرف باشد با پزشک معالج مشورت کرد.

گیاهان دارویی ممکن است خطرناک باشند

یکی از فواید آنلاین شدن عطاری ها این است که شما قبل از مصرف و خرید هر گیاهی می توانید به طور دقیق و کاملی درمورد آن اطلاعات به دست آورید و اشتباه نکنید، توجه کنید که گیاه دارویی با تمام فواید مختلفی که می تواند برای افراد داشته باشد با مصرف نادرست و نابجا می تواند مسئله آفرین شود.

اهمیت دز مصرفی

بسیاری از افراد به این مسئله توجه ندارند که دز مصرفی خود تاثیر زیادی در روند درمان دارد، ممکن است با مصرف بیش از حد یا حتی کمتر از حد نیاز نتوان به نتیجه مطلوب رسید، البته سحرانا به شما این امکان را می دهد که با دز مصرفی گیاهان دارویی مختلف آشنا شوید و اگر بیماری یا مشکل خاصی هم دارید متناسب با نیاز خود مقدار مورد نیاز را مصرف کنید.

عطاری آنلاین سحرانا چه کار می کند؟

با استفاده از عطاری سحرانا می توانید به طور دقیق اطلاعات مورد نیاز خود را از انواع داروهای گیاهی به دست آورید، بیماری ها و روش های درمانی آن ها را بشناسید و با مشکلات مختلف بدن آشنا شوید.

سحرانا شما را مجهز می کند و بعد داروی مورد نیازتان را در اختیار قرار می دهد، با سفارش هر محصولی که نیاز دارید علاوه بر اطلاعات کامل از آن محصول و شناخت دقیق آن می توانید درمورد خود محصول و فرایند تولید آن نیز مطلع شوید، فواید آن را بدانید و روش استفاده از آن را یاد بگیرید، علاوه بر این عوارض احتمالی هر گیاه و موارد منع مصرف را نیز در دست دارید، سحرانا با اطلاعات کاملی که به شما می دهد محصولی مورد اطمینان، سالم، تازه، تمیز و با کیفیت در اختیار شما قرار می دهد.

زنان باردار یا شیرده می توانند از گیاهان دارویی آن استفاده کنند؟

زنان باردار یا شیرده در دوران حساسی قرار دارند و معمولا اکثر این درمان های طبیعی برای آن ها ممنوع است و اگر خواستند سراغ چیزی بروند باید با پزشک مشورت کنند.

آیا دمنوش گیاهی باید از گیاه خشک شده آماده شود؟

خیر هیچ اجباری در خشک بودن وجود ندارد و می توان از گیاه تازه نیز برای درست کردن دمنوش استفاده کرد، البته در درست کردن چای از گیاه تازه معمولا از روش جوشاندن استفاده می کنند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *