سرماخوردگی
شکل- تصویر سمت چپ حالت طبیعی دهان و تصویر سمت راست گلوی مبتلا به عفونت باکتریایی را نشان میدهد.

اغلب گلودرد یکی از اولین علائم سرماخوردگی است اما گلودردی که ناشی از سرماخوردگی است اغلب ظرف یکی دو روز رفع شده یا بهتر میشود. علائم دیگر سرماخوردگی عبارتند از آبریزش بینی و گرفتگی بینی که به دنبال گلو درد ممکن است بروز کنند.

چرک کردن استرپتوکوکی گلو در واقع عفونت گلو به واسطه باکتری استرپتوکوک است که میتواند به گلودرد و التهاب لوزه منجر شود. در عفونت استرپتوکوکی گلو، گلودرد اغلب شدیدتر و طولانی مدت است.

تانسیلیت یا التهاب لوزه به التهاب یا عفونت دردناک لوزه ها گفته میشود. لوزه توده های بافتی هستند که در دو طرف ته حلق قرار دارند.

سرماخوردگی
شکل- تصویر سمت چپ عفونت ویروسی گلو و تصویر سمت راست عفونت باکتریایی گلو را نشان میدهد (لکه های سفید روی لوزه ها تنها در عفونت باکتریایی دیده میشود)

گلودرد همراه با سرماخوردگی، به واسطه باکتری ایجاد میشود یا ویروس؟

به طور کلی گلودرد ها به واسطه باکتری و یا ویروس ایجاد میشوند اما شایعترین عامل گلو درد، ویروسها هستند. گلودردهای ویروسی اغلب با علائم دیگر سرماخوردگی همراه هستند که شامل آبریزش بینی، سرفه، قرمزی چشمها، آبریزش چشم ها و عطسه می باشد. دلایل دیگر گلودرد عبارتند از سیگار کشیدن، آلودگی یا مواد محرک موجود در هوا، آلرژی و خشکی هوا.

علائم دیگر سرماخوردگی علاوه بر گلو درد چیست؟

علاوه بر گلو درد ، علائم شایع دیگر سرماخوردگی عبارتند از:

– آبریزش بینی
– عطسه
– سرفه
– سردرد خفیف
– بدن درد خفیف
– تب

گلو درد ناشی از سرماخوردگی چگونه درمان میشود؟

هیچ درمان قطعی برای گلودرد ویروسی سرماخوردگی وجود ندارد اما راههایی برای کمک به کاهش علائم وجود دارند: مایعات گرم بنوشید، محلول آب نمک گرم غرغره کنید، یخ بمکید، داروهای بدون نسخه برای کاهش درد یا تب مصرف کنید. هنگامی که دچار سرماخوردگی میشوید باید استراحت کافی داشته باشید، غذای سالم بخورید و مقدار زیادی مایعات مصرف کنید تا بدنتان توان مبارزه با بیماری را داشته باشد.

آیا داروها میتوانند علائم گلو درد ناشی از سرماخوردگی را برطرف کنند؟

داروهای بدون نسخه به کاهش علائم گلودرد میتوانند کمک کنند اما تاثیر آنها کم است. برخی از داروهایی که در این دوره مصرف میشود عبارتند از:

مسکنهایی مانند استامینوفن و ایبوپروفن و ناپروکسن برای رفع درد بدن و گلودرد. توجه داشته باشید که هرگز به کودکان اسپیرین ندهید چون خطر سندرم ری (اختلالی که به مغز آسیب زده و مرگ به دنبال دارد) در واکنش به اسپیرین در کودکان و نوجوانان وجود دارد.

آبنبات و اسپری گلودرد برای آرام کردن و بی حس کردن موقتی گلو. این آبنبات نباید به خردسالان داده شود.

اسپری ضد احتقان بینی برای آرام کردن گلودرد ناشی از ترشحات پشت حلق ( ترشحات بینی که از راه گلو عبور میکنند). پس از سه روز حتما مصرف اسپری ضد احتقان بینی را باید متوقف کنید وگرنه هنگام قطع مصرف دچار افزایش احتقان بینی میشوید.

نباید هنگام گلودرد سرماخوردگی که ویروسی است و یا برای درمان سرماخوردگی آنتی بیوتیک مصرف کنید. آنتی بیوتیکها در درمان باکتریایی مفید هستند و تاثیری بر ویروسها ندارند بنابراین گلودرد ویروسی را نیز درمان نمیکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *